Çene ekleminde meydana gelene çeşitli rahatsızlıklar, vücudun pek çok sistemini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çiğneme kasları, baş ve boyun bölgesi, eklem bağları, tükürük bezleri, dişler, dudaklar bu vücut bölgelerinden ve vücut sistemlerinden sadece birkaçıdır. Bu nedenle çene eklem hastalıklarının olabildiğince erken dönemde teşhis edilmesi ve hastaya en uygun tedavi seçeneği belirlenerek tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde söz konusu problemler hastaların günlük hayatını, iş hayatını da olumsuz yönde etkileyebilir. Teşhis ne kadar geç konursa tedavi de o kadar uzun ve meşakkatli olabildiğincen erken tanının önemli olduğu rahatsızlıklar arasında çene eklem hastalıkları da bulunuyor. 

Çene Eklemi Problemleri Neden Ortaya Çıkar? 

Genellikle çene eklemiyle ilgili rahatsızlıkların genetik olarak ortaya çıktığı düşünülür. Oysa yaşam şeklinden ve bazı alışkanlıklardan kaynaklı olarak da bu rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Çene eklemi hastalıklarının en yaygın nedenlerini ise kısa bir liste halinde aktaralım: 

 • Dişleri sıkma alışkanlığı

 • Farkında olmadan ve genellikle geceleri uyurken dişlerin gıcırdatılması

 • Dudak ısırma, tırnak yeme ya da kalem ucu ısırma gibi bazı kötü alışkanlıklar 

 • Alt ve üst dişler arasındaki ilişkinin normal olmaması 

 • Çene bölgesinde meydana gelen travmalar ya da bu bölgeye şiddetli darbe alınması 

Tüm bu unsurların yanı sıra bazı spesifik faktörlerden kaynaklı olarak da çene ekleminde çeşitli sorunlar oluşabiliyor. 

Çene Eklemi Hastalıklarının Belirtileri Neler? 

Bazı kişilerde çene ekleminde sorun olması durumunda hiçbir belirti gözlemlenmeyebilir. Bazı kişilerde de çeşitli semptomlar, bu rahatsızlıkları işaret eder. Çene eklemi hastalıklarının belirtilerine şu örnekler verilebilir: 

 • Ağzı açmakta güçlük çekme 

 • Gıdaları ısırma ya da çiğneme sırasında çene ekleminden ses gelmesi 

 • Yüz bölgesinde ağrı hissedilmesi 

 • Çene ekleminin kısa zamanda yorulması hissi 

 • Yüz, boyun ya da çene bölgesinde ani bir şekilde ağrı başlaması 

 • Gıdaları çiğneme sırasında yorgunluk hissi 

 • Çene bölgesinde belirli bir yöne doğru kayma olması 

 • Dişlerde ve kulaklarda ağrı olması 

 • Yüz bölgesinde, özellikle çene ekleminin olduğu kısımda şişme meydana gelmesi 

 • Baş ağrısı ve baş dönmeleri 

 • Duyma yahut kulaklarda ara ara çınlama olması gibi işitme ile alakalı sorunlar yaşanması 

 • Göz çevresinde basınç hissi ya da ağrı olması 

Sıraladığımız bu belirtiler sadece çene eklemi ile ilgili sorunları işaret etmeyebilir. Pek çok farklı rahatsızlıktan kaynaklı olarak da bu belirtilerden bazılarının ortaya çıkması muhtemeldir. Önemli olan unsur ise hastaların belirtileri hissettiği anda zaman kaybetmeden bir diş kliniğine başvurması olacaktır. Böylelikle yaşanan şikayetlerin çene ekleminden kaynaklı olup olmadığının belirlenmesi mümkün olur. 

Çene Eklemi Hastalığının Tanısı Nasıl Konur? 

Çene eklemiyle ilgili bir sorun olup olmadığının belirlenmesi için mutlaka ileri tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç olmaz. Öncelikle hastanın genel bir muayeneden geçmesi ve ne gibi şikayetlerinin olduğunun dinlenmesi gerekir. Bununla birlikte MRI gibi bazı görüntüleme tetkiklerinin de mutlaka yapılmasına ihtiyaç olacaktır. Görüntüleme tetkikleri yardımı ile çene ekleminin daha ayrıntılı bir şekilde incelemeden geçirilmesi sağlanır. Olası sorunların tespit edilmesi ile birlikte hastaya tanı konur ve şikayetleri gidermeye yönelik tedavi seçenekleri değerlendirilir. 

Çene Eklemi Problemi Nasıl Tedavi Edilir? 

Yüz bölgesinde yer alan çene eklemi hastalıklarının tedavisinde en temel amaç basıncın düzenlenmesi oluyor. Çene eklemi içindeki basıncın düzenlenmesi, yaşanan pek çok sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayabiliyor. Bu tedaviyi uygulamak için de farklı yöntemler tercih edilebiliyor. Ortopedik aparey yani bir diğer adıyla splint kullanımı, oldukça yaygın tercih edilen tedavi seçeneklerinden biridir. Hastaya belirli bir eğitim verilmesi ve kötü ağız alışkanlıklarının değiştirilmesi de seçenekler arasında yer alıyor. Fizik tedavi ya da ilaç kullanımı gibi seçenekler de bulunuyor. 

UZMAN MAKALELERİ
UZMAN MAKALELERİ
Ağız ve Diş Tedavileri ile ilgili yenilikçi bilgiler, püf noktalar, bakım önerileri ve daha fazlası uzman tedavileri sayfamızda. Keşfet!
Uzman Makaleleri