Eksik diş problemini ortadan kaldıran en etkin tedavi seçeneklerinden biri de implant tedavisidir. Çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin hem fonksiyonel olarak hem de estetik bakımdan yeniden kazanılmasını sağlayan bu tedavide yapay diş kökü kullanılıyor. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen yapay diş kökü üzerine protez diş yerleştiriliyor ve bu sayede son derece doğal bir görünüm elde ediliyor. İmplant tedavisi ile dişin çiğneme fonksiyonunda da herhangi bir problem yaşanmıyor. 

İmplant tedavisi sadece tek bir diş eksikliği olması durumunda tercih edilmiyor. Birden fazla sayıda diş kayıplarında da güvenle uygulanan bir tedavi metodudur. Titanyum materyalden imal edilen yapay diş kökü ya da diş kökleri, ağız içerisinde herhangi bir yerde meydana gelen diş kayıplarında kullanılabiliyor.

İmplant Tedavisinin İnsan Vücuduna Zararı Var Mı?

Bu tedavide kullanılan titanyum diş köklerinin insan vücuduna hiçbir zararı bulunmaz. Aksine bu materyal, diş etleri ve çene kemiği ile mükemmel bir uyum yakalıyor. Dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeniyle kırılma ya da çatlama gibi risklere karşı da yüksek mukavemet özelliği sergiler. Aynı zamanda titanyumun yüksek ısıya karşı da dayanıklı olduğunu, paslanmayan bir metal olduğunu da belirtmek gerekir. 

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de alerjik reaksiyon konusudur. Titanyum, vücutta alerjik reaksiyona neden olmuyor ve bu açıdan da diş tedavilerinde güvenle kullanılabiliyor. Son olarak implant tedavisinde kullanılan titanyumum, nitrik asit, asetik asit ya da amonyum klorit gibi güçlü bir yapıya sahip olan kimyasallardan etkilenmediğini de belirtebiliriz.  

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Bu tedavi hastayı zorlayan tedavi yöntemlerinden biri değildir. Çünkü lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve işlem sırasında hastanın ağrı, acı hissetmesi de mümkün olmaz. Tedaviye başlanmadan önce ağız ve diş sağlığının kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle çene kemiğinin ölçümüne ihtiyaç olacaktır. Eğer çene kemiği, implant tedavisinde kullanılan vida benzeri diş kökü için yeterli düzeydeyse diş etine basit bir kesi uygulanıyor. Vidalama işlemi gerçekleştiriliyor ve vidalama tamamlandıktan sonra diş eti yeniden kapatılıyor. 

Bu işlemin ardından bir süre beklenmesi gerekiyor. Ardından implant üzerine protez diş yerleştiriliyor ve tedavi de tamamlanmış oluyor. Kullanılan diş protezi hastadan ölçü alınarak özel olarak hazırlanıyor. Diş protezinin zirkonyum ya da porselen olabileceğini belirtmeliyiz. Tamamen hastanın ağız ve diş ölçülerine uygun olarak hazırlanması, diş protezinin gayet konforlu bir şekilde kullanılmasını da beraberinde getiriyor. 

Kimler İmplant Tedavisinden Faydalanabilir?

Ağız içerisinde eksik dişi olanlar için implant kalıcı ve konforlu bir seçenektir. Ancak hastanın diş etlerinin ve çene kemiğinin implantı destekleyecek durumda olması gerekiyor. Çene kemiğinin yetersiz olması durumunda ise kemiği güçlendirerek implant tedavisinin yapılması mümkündür. Ağız içerisinde çok sayıda diş eksikliği olanlar için de bu tedavinin rahatlıkla uygulanabildiğini belirtebiliriz. Hareketli protez diş kullanmak istemeyenler ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak protez diş kullanımında zorlananlar için de bu tedavi tercih edilebilir. 

İmplant Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Bu tedavinin aşırı düzeyde ağrılı olduğu tamamen şehir efsanesidir. Tedaviye başlanmadan önce lokal anestezinin uygulanıyor olması, ağrı ya da acı hissedilmesini önler. Aynı zamanda işlem çok uzun sürmediğinden hasta için gayet konforlu bir süreçte tamamlanır. Anestezinin etkisinin geçmesinin ardından çok hafif düzeyde bir ağrı hissedilmesi mümkün olabilir. Fakat bu ağrı hastanın günlük hayatını etkileyecek, yeme içme sıkıntısı yaşamasına neden olabilecek kadar şiddetli değildir. Diş hekimi tarafından önerilen ağrı kesici ilaç kullanımıyla ağrının kontrol altına alınması da mümkün olabilir. 

UZMAN MAKALELERİ
UZMAN MAKALELERİ
Ağız ve Diş Tedavileri ile ilgili yenilikçi bilgiler, püf noktalar, bakım önerileri ve daha fazlası uzman tedavileri sayfamızda. Keşfet!
Uzman Makaleleri