Ağız, çene ve diş cerrahisi kendi içerisinde çok sayıda işlemi barındıran bir alandır. Ağız ve diş sağlığı ile alakalı olarak yaşanan bazı sorunlar, cerrahi müdahaleyi zorunlu kılabiliyor. Hem yumuşak hem de sert dokuların patolojilerinin tedavileri de bu kapsamda değerlendiriliyor. Kliniğimizde uygulanan ağız, çene ve diş cerrahisi uygulamaları şu şekildedir: 

  • Gömük Diş Operasyonları 

Halk arasında 20 yaş dişi olarak bilinen dişler, kimi zaman çene kemiği içerisinde gömülü bir durumda olabiliyor. Bazı kişilerde ise yapısal bir problem olarak bazı dişlerin gömülü pozisyonda olması söz konusudur. Özellikle 20 yaş dişlerinin ya da bir diğer adıyla 20’lik dişlerin belirli bir zamandan sonra tamamen işlevsiz kaldıklarını da belirtmeliyiz. İnsanlarda çene kemiğinde yaşın ilerlemesi ile birlikte küçülme meydana gelir. 20 yaş dişleri de çene yapısı içerisinde bir yer bulamadığından bu kemiğin içerisinde gömülü pozisyonda kalabilir. 

Gömülü halde olan bu dişler zamanla üt ön bölgede yer alan dişlerin köklerinde erime olması gibi ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bununla birlikte dişlerin diziliminde de belirgin bozulmalara yol açabilir. Bu sorunların gömülü diş problemi olan hastalarda oldukça sık yaşandığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla tedavi seçeneklerinin mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Bu tedavide ise iki farklı seçenek bulunuyor. İlki gömülü dişin ağız, diş ya da çene yapısına zarar vermemesi durumunda uygulanan ortodontik tedavidir. Diğer tedavi ise ağız, çene ya da diğer dişlere zarar veriyor olması durumunda uygulanan diş çekimidir. Bu işlem, gömülü diş çekimi olarak adlandırılır. 

  • İmplantoloji 

İmplant tedavisi de sık uygulanan cerrahi müdahalelerden biridir. Ağız içerisinde eksik diş ya da dişler olduğunda özel materyaller ile bu eksikliğin giderilmesi için gerçekleştirilir. Titanyum materyalden hazırlanan ve vidaya benzeyen özel diş kökleri çene kemiğine yerleştirilir. Üzerinde protez diş yerleştirilerek ağız içerisindeki eksik diş sorununun tamamen ortadan kaldırılması sağlanır. Ağızda sadece tek bir dişin eksik olması durumunda uygulanabilen implant tedavisi birden fazla sayıda diş eksikliği olduğunda da güvenle tercih edilebiliyor. Özellikle hareketli protez dişleri kullanmakta sorun yaşayanlar ya da kullanmak istemeyenler için en ideal çözümlerden birinin implantoloji olduğunu belirtebiliriz. Bu tedavi çok sayıda hastada uygulanabiliyor. Oldukça doğal bir görünüm sergiliyor olması da önem taşıyor. 

  • Apse ve Kist Operasyonları

Ağız içerisinde apse ya da kist oluşumu söz konusu olabilir. Apse ya da kist, çok sayıda farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen ciddi sorunlardan biridir. Hem hastada günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyecek sorunlara neden olabilir hem de tedavinin yapılmaması durumunda madde kaybına yol açabilir. Çünkü zaman içerisinde bu oluşumlar çene kemiğini eritme gibi bir riski de ortaya çıkarıyor. Bu durum çene kemiğinin zayıflaması gibi önemli bir tabloya neden oluyor. Çene kırıkları, ağız ve diş yapısında estetik bozulmalar, dişlerin fonksiyonlarında sıkıntılar ve diş diziliminin olumsuz yönde değişmesi ise bu durumun neden olabileceği diğer sorunlardır. Dolayısıyla mutlaka cerrahi müdahale ile kistlerin ve apsenin tedavi edilmesi gerekir. 

  • Çene Deformiteleri 

Çene bölgesinde kimi zaman doğuştan kimi zaman da çeşitli travmalara bağlı olarak deformasyonlar oluşabilir. Alt ve üst çenenin birbiri ile uyumsuz olması, ağzın düzgün şekilde kapanmaması da yaşanan sorunlar arasında yer alıyor. Bu bozuklukları gidermek için çene cerrahisi yöntemlerinden rahatlıkla faydalanılabilir. 

  • Diş çekimi 

İleri düzeyde diş çürükleri olması ya da dişi çevreleyen dokularda hasar oluşması gibi durumlarda diş çekimi gündeme gelebilir. Diş çürüklerinde öncelik her daim dişin kurtarılmasıdır. Ancak bu durum her hastada mümkün olmayabiliyor ve zorunlu olarak dişin çekilmesi gerekebiliyor. 

UZMAN MAKALELERİ
UZMAN MAKALELERİ
Ağız ve Diş Tedavileri ile ilgili yenilikçi bilgiler, püf noktalar, bakım önerileri ve daha fazlası uzman tedavileri sayfamızda. Keşfet!
Uzman Makaleleri