İmplant Diş Tedavisi

İmplant Tedavisi

Diş implantları özel olarak titanyum maddesinden üretilen yapay diş kökü şeklindeki materyallerdir. Kaybedilen diş boşluklarında kemik seviyesi yeterliyse bu materyaller kemik içerisine yerleştirilip sabitlenmektedir. İmplant yerleştirildikten sonra belli bir süre kemiğe kaynama süresi beklenmekte ve ardından üst yapıları için sabit veya hareketli protezler yapılmaktadır.

Uygun şartlarda dişin çekildiği seans hemen implantlar yerleştirilebilmektedir. Bu yönteme immediat implant uygulaması adı verilir. Son zamanlarda yaygın olması ve başarı oranı çalışmalarla ispatlanmış immediat implantlar dişin herhangi bir sebepten dolayı kaybının yaşanması ile dişin çekildiği aynı günde iltihaplı bir durum görülmediği sürece çekilen dişin yerine yerleştirilen implant uygulamasıdır.

Çekim sonrası yerleştirilen immediat implantın üzerine aynı seans uygulanan protez ve kaplama işlemine ise immediat yükleme adı verilir. Bunlar genellikle ön bölgede estetik gülüşü etkileyen bölgelere uygulanmaktadır.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nedir?

Çeşitli sebeplerle kaybedilen dişler sonucunda oluşan boşluklar kişiye rahatsızlık vermese dahi en kısa sürede kapatılmalıdır. Kapatılmayan boşluklar komşu dişlerin bu boşluklara doğru devrilmesine yol açarak kapanış ilişkilerini bozacaktır. Ayrıca dişin olmadığı yerdeki çene kemiği zamanla eriyecek ve incelecektir. Bu boşlukların köprü tedavisiyle kapatılması halinde ise hem komşu sağlam dişler kesilmiş olacak hem de çene kemiği yine erimeye devam edecektir. Diş kökü gibi işlev gören implantlar bu durumlara karşı olabilecek en iyi tedavi yöntemidir.

 

İmplant Hangi Hastalara Yapılabilir?

Öncelikle cerrahi bir operasyon olduğundan hastanın genel sağlık durumu iyi olmalı, kan pıhtılaşması ve yara iyileşmesi normal düzeylerde olmalıdır. İmplantlar çene kemiğine tutunarak işlev gördüğünden ilgili bölgede yeterli kemik seviyesi bulunmalıdır. Kemik seviyelerini ve kalınlığını en iyi şekilde tespit edilmek için hastadan üç boyutlu görüntüleme (tomografi) sıklıkla alınmaktadır.

Kemik Tozu (Greft) Nedir?

İmplantın yerleştirebilmesi için kemik dokusu kritik öneme sahip olduğundan yetersiz kemik vakalarında hayvan kamiklerinden elde edilen kemik tozu yerleştirilerek çene kemiği kalınlaştırılıp implant yerleştirilmesi için uygun hale getirilebilir.