Çürük Tedavisi

Çürük Tedavisi

Diş çürüğü, ağızda var olan çeşitli bakterilerin şeker içeren besin artıklarını sindirerek yan ürün olarak ortaya çıkarttıkları organik asitler sonucu dişlerin sert dokularının çözünerek yıkılması olayıdır.Diş çürüğü ilk aşamalarda belirti vermez. Ancak dişin canlı dokusuna doğru ilerlemeye devam etmesiyle önce dişte hassasiyet ardından da şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Diş çürüğü dişin canlı kısmı olan pulpaya ulaşmadıysa sadece çürüğün temizlenmesi ve dolgu vasıtasıyla, oluşan boşluğun kapatılıp uygun fonksiyona getirilmesi tedavi açısından yeterli olacaktır.


Çürük veya eski dolgulu dişlerde sorunlu kısmın temizlenmesinden sonra geriye kalan diş dokusu kompozit denilen özel dolgu materyalleriyle tamir edilmektedir. Kullanılan kompozitler dolgu yapılacak dişin rengine uyumlu olarak seçilir. Böylece özellikle ön dişlerde doğal estetik bir görünüm sağlanır. Dolgu materyali özel ışın cihazlarıyla sertleştirilir ve düzeltme işlemleri yapılır. Isırma esnasında yükseklik oluşmaması için özel ısırtma kağıtlarıyla kontrol edilerek erken temas noktaları aşındırılır. Son olarak polisaj uçlarıyla pürüssüzleştirilip yüzeyi parlatılarak bitirilir.

Dolgu İşleminde Anestezi Yapılır mı?

Çürük temizleme işlemi döner alet uçlarıyla yapılacağından dişte hassasiyet ve ağrıya neden olacaktır. Bu yüzden dolgu işleminden önce ilgili diş bölgesinin anestezik slüsyon enjekte ederek uyuşturulması gerekmektedir.

Dolgu İşlemi Ne Kadar Sürer?

İşlem süresi hangi diş ve çürüğün boyutuna bağlı olarak değişken olmasına rağmen ortalama yarım saatte tamamlanmaktadır.

Dolgu İşleminden Sonra Yeme İçme Problem Olur mu?

Dolgu açısından herhangi bir sakınca olmamasına rağmen ağızda uyuşukluk olmasından dolayı kazara ısırma vb. istenmeyen durumlardan kaçınılması için işlemden sonra 1-2 saat bir şey yenilmemesi önerilmektedir.

Amalgam Dolgu İnsan Sağlığına Zararlı mıdır?

Amalgam çiko,bakır,kalay,civa gibi metallerin oluşturduğu bir alaşımdır. Günümüzde hızlıca terkedilen fakat geçmişte sağlamlığından dolayı sıklıkla kullanılan bu materyalin ağızdaki stabil haliyle insan sağlığına kanıtlanmış herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Ancak ağızda galvanik akıma yol açması, uygulandığı dişte renkleşmeye yol açması ve estetik olarak kötü durması sebepleriyle kliniğimizde uygulanmamaktadır. Eski sorunsuz amalgam dolguların ağızda durmasının bir sakıncası olmamasına rağmen eğer hasta talep ederse sökülüp yerine kompozit dolgu yapılabilmektedir. Söküm esnasında amalgamın parçalanmasıyla meydana çıkacak civa gazının solunup zararlı bir etki oluşturmaması için söküm işlemi mutlaka cerrahi aspiratör eşliğnde yapılmalıdır.