Hareketli Protezler

Hareketli Protezler

Ağızdaki diş kaybı çok sayıda ve destek alınacak kadar yeterli değilse takıp çıkarılan akrilik protezler yapılmaktadır. Bu protezlere hareketli parsiyel protezler denilmektedir. Bu protezler ağızdaki mevcut dişlere kanca veya hassas bağlantı vasıtasıyla bağlanarak tutuculuklarını sağlarlar. Ağızda hiç diş kalmamışsa damak ölçülerini alarak hazırlanan protezlere ise total hareketli protezler denilmektedir. Bu protezler mevcut damak yapısından destek alarak tutuculuklarını sağlarlar.

Bu yüzden damakların yeterli hacimde olması kritik önemdedir. Bazı durumlarda kret denilen damak tepeleri yıllar boyunca küçülmekte ve düzleşmektedir. Total hareketli protezler kretlerden tutuculuk sağladığı için bu durumda uygulanmaları zorlaşmaktadır. Bu yüzden böyle durumlarda ilgili çeneye 4-5 implant yerleştirilip total protez bu implantlara adapte edilebilir.

 

Parsiyel Hareketli Protezler Nasıl Hazırlanır?

Ağızdaki mevcut dişler kaplanarak bu dişlerden kanca veya hassas bağlantı yöntemiyle destek alınır. Daha sonra ağızdan ölçü alınarak laboratuvarda protezler hazırlanır. Önce protezin metal iskelet yapısı hazırlanarak prva edilir. Ardından akrilik ve dişler yerleştirilerek protez tamamlanır.

Total Hareketli Protezler Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle hastadan çeşitli yanak haraketleri yaptırılarak hassas bir ölçü alınır. Ayrıca hasta ağzının kapandığındaki dikey boyutu uygun olarak belirlenir. Birkaç sefer yapılan provalardan sonra protezler teslim edilir. Protezin takıldığı ilk zamanlarda ağızda oluşan vuruk ve hafif yaralar normaldir. Vuruk yerlerinin tespit edilip elimine edilmesiyle hastanın da alışmasıyla protez stabil konuma geçer. Özellikle üst protezde zamanla ortadan kırılmalar meydana gelebileceğinden bu durumdan korunmak adına akrilik içine metal iskelet konularak protez güçlendirilebilir.

 

Hareketli Protezlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Ağız ortamı birçok bakterinin bulunduğu bir alandır. Hareketli protezlerin gelmesiyle bakterilerin yoğunlaşıp birikebileceği alan da artmaktadır. Protezler uygun şekilde temizlenm