İmplant Üzeri Protezler

All On Four Sistemi

Yapay diş kökleri olan implantların üzerine doğal dişlerde olduğu gibi sabit porselen kron, köprüler veya hareketli protezler yapılabilir. İmplant üzeri sabit protezlerde kesilmiş dişlerin yerini implant üzerine adapte edilen abutment denilen apareyler almaktadır.

Bu apareyler üzerinden ölçü alınarak metal destekli ve zirkonyum altyapılı kron-köprüler yapılabilir. Ayrıca yine implantlardan tutuculuk sağlanarak implant üst yapılarına adapte olabilen takıp çıkarılan akrilik protezler yapılabilir.

 

All On Four Nedir?

Çenede hiç dişi olmayan hastalarda uygulanır. Kemik seviyesi arka bölgede implantı desteklemeyecek kadar yetersiz ise, mental sinirin ön bölgesinde belirli açılarda yerleştirilmiş dört implant uygulamasıdır. Bu açılanmış dört implant üzerine sabit protez yerleştirilerek tüm çene bölgesini kapsayan bir protez yapımı sağlanır.

İmplant Üzeri Protezlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant üzeri sabit protezler hergün fırçalanmalı ayrıca gövde altları özel arayüz fırçası ve diş ipleriyle temizlenmelidir. Hareketli protezler ise her gece çıkarılarak temizlenmeli ayrıca implantın çevresi de dikkatlice fırçalanmalıdır.