Bütün 20 Yaş Dişleri Çekilmeli Midir?

Yetişkinlerde dört yirmilik diş çıkar. Çıkarılması gerekip gerekmediğine hasta ve diş hekimi bireysel olarak karar verir. Diş hekimi kapsamlı bir muayeneden sonra ve bir röntgen görüntüsüne dayanarak size tavsiyede bulunacaktır.

Yirmi yaş dişlerini çıkarma kararı her zaman çok bireyseldir. Yirmilik dişler, çıkış sırasında zaten komplikasyonlar ortaya çıktığında veya ağız sağlığı için önemli dezavantajlar beklendiğinde çekilmelidir. Potansiyel kaldırma riski her zaman dikkate alınmalıdır.

Diş Hekimi Genellikle Aşağıdaki Durumlarda Yirmilik Dişlerin Çıkarılmasını Önerir:

  • Saklanma yerlerinin enfeksiyonlarında.
  • Diş çürümesi veya kök iltihabı durumunda.
  • Bölgedeki kistler için.
  • Komşu dişin periodonsiyumu risk altında olduğunda.
  • Dişlerin düzeni bozulduğunda.
  • Yanlış hizalamaların düzeltilmesi önemli ölçüde daha zorsa.

Ayrıca, çıkış sırasında komplikasyonlar ortaya çıktıysa veya ağız sağlığı risk altındaysa, o zaman da çıkarılmalıdır. Yirmilik diş ameliyatının olası riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Kontrol Etmelisiniz

Diş hekimi her zaman ek azı dişlerinin çenede veya ağızda kalıp kalamayacağını veya çıkarılması gerekip gerekmediğini kontrol eder.

Yirmilik dişler ağız boşluğunda en arkadadır. Çenede onlar için yeterli yer yoksa çenede veya komşu dişlerde patolojik değişiklikler meydana gelebilir. Bir röntgen yardımıyla diş hekimi, dişlerin aşınıp kırılmadığını ve hangi değişikliklerin neden olabileceğini değerlendirebilir.

Kısa Vadede Ağrıyı Ne Hafifletir?

Arka azı dişlerinde belirtiler ortaya çıkar çıkmaz, bir papatya çayı poşetini kısa bir süre soğuk suya batırın ve buzdolabında yaklaşık on dakika bekletin. Torbayı yaklaşık 15 dakika boyunca son diş sırasına yerleştirin. Papatya iltihabı azaltır, soğutma şişliği azaltır.

Bir Yirmilik Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlemden önce diş hekimi lokal anestezi yapar. Yani hastaların bilinci tamdır ancak ağrı hissetmezler. Diş çıkmışsa veya kökleri varsa, diş hekimi özel pense ve diş kolu ile çıkarır. Hala çenede derinse veya birlikte büyümüş veya kanca gibi bükülmüş kökleri varsa, diş hekimi bir ameliyatta yirmi yaş dişini çeker. Bu, alt yirmi yaş dişlerinde daha sık görülür.

Böyle bir durum, tedavi eden diş hekiminin hastayı cerrahi işlemi yapan bir ağız ve çene cerrahına sevk etmesine neden olabilir. Etkilenen bölge diş tipini lokal olarak uyuşturur. Diş hekimi diş etinde bir kesi yaptıktan sonra mukoza zarını dişin üzerine katlar. Çene kemiği artık görülebilir. Diş hekimi artık yirmilik dişi açığa çıkarabilir. Daha sonra yarayı temizler ve mukoza zarını diker. Dikişler işlemden yedi ila on gün sonra bir kontrol randevusunda alınır.

Yirmilik Diş Ameliyatı: Hangi Anestezi?

Lokal anestezinin yeterli olmadığı daha zor işlemler genel anestezi altında da yapılabilir. Dört dişin hepsi aynı anda çekilecek olsa bile, genel anestezi bir seçenektir. Ama bu nadiren olur. Genel anestezi, hastalar için her zaman önemli ölçüde daha yüksek tıbbi risk ile ilişkilidir. Arzu edilen bir tedavi olarak değil, sadece çıkarılmasının çok zor olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Her durumda, hastalar işlemden sonra iyice bilgilendirilmeli ve izlenmelidir.

Ameliyattan Sonra Ne Yapılmalı?

Güvendiğiniz bir kişi size eve kadar eşlik etsin.

Ağrı için parasetamol veya ibuprofen (aspirin yok, çünkü bunun kan inceltici etkisi vardır ve kanamaya neden olabilir). Antibiyotik kullanım talimatlarına uyunuz.

Ameliyattan hemen sonra şişliği 36 saate kadar soğutun. Doğrudan cilt üzerinde çok soğuk olduğu için soğutma pedini keten bir beze sarın. Sık sık soğutma molaları verin.

Evde: Otururken dinlenmek ve serinlemek için kendinizi şımartın. Bu yarada kanamayı önler.

Diğer Uzman Makaleleri
Tüm Uzman Yazılarımız
Tüm Uzman Yazılarımız