Tel Takmadan Dişler Düzelir Mi?

Dişleriyle sorun yaşayanların en sık sorduğu sorulardan biri de tel takmadan diş tedavisini olup olmayacağıdır. Diş telleri 2 ila 3 yıl boyunca takılı olması zorunluluğu ve estetik kaygılar nedeniyle birçok hasta tel takmadan tedavi olmak ister. Bu sorunun net bir cevabını vermek oldukça zordur. Genellikle hastanın durumuna göre bir tedavi yöntemi uygulanır.

Buna karşın diş tellerinin alternatiflerinin varlığı da bilinmelidir. Dişlerin dış kısmında görünmeyen veya porselen braketleme denen yöntemlere başvurulabilir. Hangi yöntemin tercih edileceği ise hastanın dişlerindeki bozulma oranına bağlıdır. Dişlerin çapraşıklık oranı, daha basit tedavileri gerektirebildiği gibi daha uzun soluklu tedavileri de içerebilir. Çapraşıklık oranı daha az dişlerde zirkon tedavisiyle dişler kesilerek tedai gerçekleşebilir. Buna karşın bu tedavi yöntemi olabildiğince sona bırakılmalıdır. Unutmamalısınız ki, kendi dişleriniz her zaman için en güzel dişlerdir.

Son yıllarda alışagelmiş olan metal diş telleri yerini şeffaf plakalara terk etmektedir. Bu tedavi yönteminde hastaların dişleri özel kameralar ile taranarak, dijital ölçeklendirme yapılmaktadır. Sonrasında bu ölçülere bağlı olarak İsviçre’de üç boyutlu printerlar yardımıyla model elde edilir. Bu model hastanın tedavi süresince kullanacağı şeffaf plakalar olarak üretilmektedir.

Plakların Dişleri Düzeltme Süreci

Şeffaf plakları kullanmadaki amaç, dişleri olması gereken pozisyona yavaş yavaş getirmektedir. Bu plaklarda adet ve tedavi süresi hastadan hastaya göre değişir. Hastalar, doktorun planlamasına göre bu plakları sürekli olarak dişlerini takmalıdır. Plaklar kullanıldığı süre boyunca çapraşık dişler zamanla plağın pozisyonunu alır. İlk aşama genellikle 1 ya da 2 hafta kadar sürer. Sonrasında hasta yeniden doktor kontörüne gelir. Bu defa yeni plaklarını alır ve bunları kullanmaya başlar. Süreç bu şekilde devam ederek, sonuçta dişlerinin istenen pozisyona gelmesi sağlanır. Hastalar, tüm şeffaf plakları doktorun kontrolünde ve düzenli olarak kullanmalıdır.

Telsiz ortodonti tedavisi herhangi bir acı ya da sıkıntı olmaksızın, kolayca gerçekleştirilebilir. Bu tedavi oldukça basittir ve günlük hayatınıza kolayca adapte edebilirsiniz. Metal tellerin ya da braketlerin olmaması, ağız iritasyonları için endişelenmenize gerek bırakmaz. Alignerların kullanımı çok rahattır. Yerken, içerken, diş ipi kullanırken ve dişlerinizi fırçalarken kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Invısalign alignerları transparan bir yapıya sahip olduğu için takıldığında fark edilmesi oldukça zordur. Bu sayede sosyal yaşamınıza hiçbir estetik kaygı duymadan devam edebilir, önemli toplantılarınız da ya davetlerde alignerları çıkarabilirsiniz.

Şeffaf Diş Teli

Dişlerinde çapraşıklık bulunan ancak tel tedavisi görmek isteyemeyenler için şeffaf plaklar oldukça ideal seçeneklerdir. Takılıp çıkartılabilen şeffaf plaklar hem estetik kaygıları giderir hem de tedavi sürecinde konfor sağlar. Uygulanan bu tedavi sayesinde, dişlerin ve çene kemiklerinin düzeltilmesi sağlanabilir. Son zamanlarda özellikle çocukların diş çapraşıklıklarını ve çene gelişimlerini düzeltmek amacıyla bu yöntem çok sık kullanılmaktadır.

Ortodontinin çocukları üzerindeki başarısını gören yetişkinler, sosyal ve estetik kaygıları nedeniyle bu tedaviden zaman zaman vazgeçebilmektedir. Bu soruna çözüm olarak ise ortodontik tedavi seçenekleri artmaya başlamıştır. Tedavide kullanılan malzemeler daha estetik ve daha konforludur. Bu sayede hiçbir kaygıya sebep olmaksızın şeffaf diş telini kullanabilir ve yetişkinlik hayatınızda da tedavinizi rahatça olabilirsiniz.

İstediğinizde Çıkarabilirsiniz

Yetişkin otodontik tedavilerinde yaşanan en büyük yenilik ve gelişme dijital telsiz ortodontik tedavidir. Sabit olarak yapılan geleneksel tedavilere oranla bu tedavi şeklinde çıkarılabilen şeffaf plakalar kullanılmaktadır.

Öncelikle, ilk muayenede kişinin nasıl bir tedavi yöntemi kullanması gerektiğine karar verilir. Sonrasında ise uygun bulunduğu takdirde, alt ve üst dişlerden ölçü alınır. Bu ölçüler, yeni bir teknoloji olan özel kameralarla alınmaktadır. Bilgisayar desteği ile tedavi süreci planlanır ve tedavide kullanılacak olan plaklar el değmeden hazırlanır.

Şeffaf plakların en önemli avantajı ise dilendiği zaman takıp çıkarılabilmesidir. Bu plaklar oldukça ince ve hafif bir malzemeden yapılır. Gün içerisinde uyuduğunuz vakitlerde, toplantılarınızda ya da yazı yazarken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yalnızca yemek esnasında bu plakları kullanamazsınız. Dijital telsiz ortodontik tedavi, yetişkinlerin tedavilerinde kullanılan yenilikçi bir yaklaşımdır. Bu tedavi süreci harika bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Dişlerinde çarpıklık olan ve bu durumdan mutsuz olan kişiler, şeffaf plaklara yapılan tedaviyi tercih edebilir. Bu sayede dişlerinizi kısa bir süre içerisinde hiçbir kaygıya yer vermeden düzeltebilir ve çok daha sağlıklı bir diş dizilimine sahip olabilirsiniz. 

Diğer Uzman Makaleleri
Tüm Uzman Yazılarımız
Tüm Uzman Yazılarımız