Diş Sağlığını Koruyan Besinler Hangileridir?

Diş sağlığı çocukluktan yaşlılığa kadar dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biridir. Diş sağlığını korumanız için gerektiği takdirde destek almak gerekir. Bunun yanı sıra gıda ve beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir. Gıdaların değişen formları nedeniyle diş çürükleri de son yıllarda giderek artışa sahne olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler bu sorunun temel faktörlerinden biridir. Diş sağlığınızı korumanız için uzak durmanız gereken gıdalar olduğu gibi mutlaka tüketmeniz gereken bazı besinler de vardır.

Şeker ve nişastalı ürünlerin tüketimindeki artış, insanlarda diş çürüklerinin artmasına neden olmaktadır. Çikolata, kola ve bisküvi gibi hazır gıdalar dişlere yapışarak kalıcı şekilde asit oluşturmaktadır. Bu da doğrudan diş çürüklerine sebebiyet verir. Bu duruma karşı doğru bir beslenme şekli ve doğru gıdaların seçimi son derece koruyucu olacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de, aldığınız besinlere dikkat ederken diş bakımlarınızı da mutlaka aksatmadan yapmaya devam etmeniz gerektiğidir.

Diş Dostu Gıdalar Hangileridir?

Diş sağlığınız açısından dost olan besinlerle birlikte yüksek protein içeriğine sahip gıdaları tükettiğinizde, dişlerinizin çürümesine önleyici etkileri olacaktır. Bu açıdan et, yumurta, balık ve süt gibi ürünleri tercih ederek, diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bunların yanı sıra peynir tüketimiyle özellikle şekerli gıda tüketimi sonrasında diş çürüklüğünü önlemeyi başarabilirsiniz.

Çerez türleri de dişlerinizin sağlığını korumak noktasında önemli bir rol oynar. Yer fıstıkları içeriğindeki fosfat nedeniyle özellikle tüketmeniz gereken çerezlerden biridir. Bunun yanı sıra hamur işlerinde tam buğday ve benzeri unları tercih etmek de diş sağlığınızı koruyacak önlemlerden biridir.

Unutmamanız gereken noktalardan biri, tüm gıdaların tüketmeye başladığınızdan andan itibaren ağız ve diş sağlığınızı etkileyeceğidir. Diş sağlığını kötü yönde etkileyen gıdaların yanı sıra iyi yönde etkileyen besin kaynakları da bulunmaktadır.

Kırmızı Et

Kırmızı etin ağız ve diş sağlığı konusunda bir takım riskleri beraberinde getirdiği söylenir. Buna karşın doğru pişirilen ve doğru miktarlarda tüketilen kırmızı et, diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. 100 gram kırmızı etin içerisinde yaklaşık olarak 286 mg fosfor yer alır. Özellikle büyüme çağındaki çocukların, ağız ve diş sağlığını korumak için yediği gıdalarda kalsiyum ve fosfor bulunması gerekir. Fosfor için en zengin kaynak ise protein içeriği yüksek olan kırmızı et ürünleridir.

Süt Ürünleri

Süt, peynir ve yoğurt gibi gıdalarda bol miktarda kalsiyum içeriği vardır. Kalsiyum dişlerinizin en önemli yapı taşlarından biridir. Özellikle diş köklerinde iltihapların azalmasında diş kayıplarının önüne geçmesi bakımından kalsiyum kaynakları son derece önemlidir. Aynı zamanda süt grubu ürünleri çürüklere karşı dişlerinizi koruyarak, yeni çürüklerin oluşmasına mani olmaktadır. Tatlı gibi şekerli gıdaların ardından peynir tüketmek, şekerin dişlerdeki çürütme etkisini azaltacaktır.

Sebzeler

Sebze grubu ürünler diş sağlığınız açısından faydalı besin kaynaklarını içerir. Kereviz diş sağlığı açısından önemli sebzelerden biridir. Kerevizi fazla çiğnediğiniz takdirde, tükürük salgınız artacaktır. Bu durum bakterilerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Bunun yanı sıra kereviz diş etlerinize masaj yaparak, aralarının temizlenmesini de sağlar.

Maydanoz ise hem ağız kokusunun önlenmesi hem de diş minesinin güçlenmesi bakımından faydalıdır. Havuç ise ağızda bulunan bakterilerin temizlenmesi ve diş etleri bakımından önemli sebzelerden biridir. Havucun çiğ olarak tüketilmesi, diş fırçası gibi dişlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Meyveler

Elma ve kivi gibi meyveler diş sağlığınıza birçok katkı sağlar. Mineral ve C vitamini bakımından zengin olan elmanın kabuklarıyla birlikte yenmesi, içerisindeki maddeler sayesinde dişlerinizin temizlenmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. C vitamini bakımından zengin bir diğer besin ise kivilerdir. Hassaslaşan ve bakterilere karşı dirençsiz olan dişleriniz C vitamini ile güçlenebilir. Kivi diğer meyvelere göre en çok C vitamini içeren meyvelerden biridir.

Kuruyemişler

Kuruyemişlerin içerisinde doğal yağlar bulunmaktadır. Bu doğal yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak, çürümelere karşı çok daha fazla dayanıklı olmasını sağlar. Kuruyemişlerdeki doğal yağlar dişi kaplar ve bakterilere karşı koruyucu bir tabakanın oluşmasını sağlar.

Bunun yanı sıra kuruyemişler, dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasını da sağlarlar. Fındık, dişlerin gelişiminde önemli rolü olan çinko bakımından en iyi besinlerden biridir. Kuru üzüm de diş çürümelerine karşı engelleyici özelliği bulunan bir gider besin maddesidir.

Diğer Uzman Makaleleri
Tüm Uzman Yazılarımız
Tüm Uzman Yazılarımız