Stresin Diş Sağlığına Etkileri

Stres çağımızın en önemli hastalıklarından biri olarak görülmektedir. Bununla birlikte stresin en önemli özelliklerinden biri birçok hastalığı da beraberinde getirmesidir. Baş ağrısı, obezite, kalp hastalığı, mide bulantısı, cilt hastalıkları gibi birçok sorun stresle birlikte ortaya çıkabilir. Stres, tüm bu hastalıkların yanı sıra ağız sağlığında da bozulmalara neden olabilmektedir.

Stresin vücudunuzda ilk etkilediği organlardan biri dişler ve diş etleridir. Psikolojik sorunlar ağız ve diş bakımını ihmal etmenize neden olabilir. Bu sebeple diş yüzeylerinde plaklar ve diş eti hastalıkları meydana gelebilir. Gerekli tedbirler alınmazsa bu sorunlar diş kayıplarına neden olabilmektedir.

Kronik stres, protez kullanan hastalar açısından ağız sağlığını çok daha fazla olumsuz etkileyebilir. Bu durum kanser gibi ciddi hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Uzun süre boyunca kronik stres sorunu yaşayanlar, ilerleyen dönemlerde kist ve tümör gibi sorunları yaşayabilmektedir. Bu sorunlarda tedavi edilmediğinde kansere dönüşebilmektedir.

Stresin Ağız Sağlığındaki Etkileri

Kronik olarak yaşanan stres ve endişe duygusu ağız ve diş sağlığınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Yoğun strese bağlı olarak zaman içerisinde ağzınızda yaralar ve aftlar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra en yaygın görülen sorunlardan biri de diş gıcırdatması ve sıkması olacaktır.

Ağız sağlığı sorunlarıyla birlikte yeme alışkanlıklarında da düzensizlikler meydana gelebilir. Yeni ortaya çıkabilecek hastalıkların yanı sıra var olan ağız ve diş sağlığı sorunlarınız daha da kötüye gidebilir. Bunun yanı sıra diş eti hastalıkları da yaşayabilirsiniz.

Kronik Stresin Diş Eti Hastalıklarına Etkisi

Stresin vücudunuzda ilk etkileyeceği organlardan biri dişler ve diş etleridir. Gelişmiş toplumlarda orta yaş ve üzeri gruplarda çürüklerin ve diş kayıplarının arkasında psikolojik sebepler aranmaktadır. Kronik strese sahip olan bireylerde ciddi oranlarda ağız kuruluğu yaşanır. Buna bağlı olarak ise diş yüzeylerinde çürük oluşumunu engelleyecek tabakada sorunlar yaşanmaktadır. Bunun sonucunda diş çürükleri meydana gelir.

Özellikle genç ve çocuklarda görülen stres ağız ve diş sağlığını çok daha fazla etkiler. Bu yaşlarda önemsenmeyen stres, ileri yaşlarda çok daha büyük sorunlara yol açar. Strese giren çocuk ve gençler aynı zamanda diş bakımlarını da sıklıkla ihmal eder. Ağız ve diş sağlığında sorun yaşayan çocuk ve gençlerde stres faktörü her zaman değerlendirilmelidir. Bu tedavinin kalıcı olması açısından önemlidir. Bunun yanı sıra stres, eklem bölgelerinde ses oluşumu, aşırı diş sıkma ve sonucunda diş yüzeylerinde aşınmaya sebep olabilmektedir.

Stres Ağız Yaralarına ve Aftlara Sebep Olabilir

İnsanların sürekli olarak gergin ve stresli olma halleri vücutlarının direncinin kırılmasına neden olur. Vücut direncinin kırılmasıyla birlikte bağışık sistemi de baskılanır. Bu sorun aft oluşumunu hızlandırır. Bu durumla özellikle kadınların regl dönemlerinde karşılaşılır.

Toplumun yaklaşık olarak beşte biri, aft sorunu ile karşı karşıya kalır. Kadınlarda bu duruma çok daha fazla rastlanır. Gülmek, konuşmak, çiğnemek gibi eylemler aft oluşumuyla birlikte güçleşmektedir. Tedaviye rağmen aft bir, iki hafta boyunca ağzınızda kalmaya devam eder. Kimi zaman biri iyileşirken, başka bir yerden bir tane daha yeniden çıkabilir. Aft genel olarak tek olarak görülse de aynı anda birkaç bölgede de ortaya çıkabilmektedir.

Stres Kaynaklı Diş Gıcırdatmak

Kronik strese bağlı olarak, özellikle uyku esnasında dişlerin gıcırdatılması yaygın görülen sorunlardan biridir. Diş gıcırdatması, tıp dünyasında bruksizm olarak bilinir. Eğer hali hazırda bir gıcırdatma sorununuz varsa, bu durum strese bağlı olarak çok daha kötü seviyelere gelebilir.

Bu sorun kafatasıyla kulakların arasında bulunan eklemlerin aşınmasına neden olur. Böylesi bir durumda mutlaka diş hekiminize danışmanız gerekir. Diş hekimleri bu tip durumlarda geceleri kullanabileceğiniz damaklık önererek, diş sağlınızı korumanıza yardımcı olacaklardır.

Zayıf Bir Ağız ve Diş Sağlığı Vücudunuzu Etkileyecektir

Aşırı ve kronik stres altında bulunduğunuzda, ruhsal durumunuz ağız ve diş sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tip durumlarda ağız sağlığınıza dikkat etmez ve gerekli bakımları yapmazsanız, bu durum tüm vücudunuzu etkileyecektir. Ağız sağlığınızda yaşanan bozulmalar, başka sorunların baş göstermesine neden olabilir.

Böylesi bir durumdan kurtulmak için sağlıklı beslenmeli ve genel durumunuza daima dikkat etmelisiniz. Ruhsal sağlığınızı koruyarak, destek alarak ve kendinizi motive ederek olumsuz sonuçlardan kurtulmanız mümkündür. Spor gibi aktiviteler hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olur. Vücudunuzda yaşanan her olumsuzluğunun yeni başka sorunlara yol açabileceğini unutmamalısınız.

Diğer Uzman Makaleleri
Tüm Uzman Yazılarımız
Tüm Uzman Yazılarımız