Dentofobi Nedir?

Bir ankette, Türk halkının yüzde 30'a kadarı dişçi koltuğunda otururken kendilerini huzursuz hissettiklerini belirtti. Her on kişiden birinde korku o kadar belirgindir ki uzmanlar fobi, diş fobisi hakkında şüphelenirler. Diş hekimi ile rahat bir ilişkiye giden yol zor olabilir, ancak mümkündür.

Dentofobi Genellikle Çocuklukta Başlar

Diş hekimliği son birkaç on yılda muazzam ilerlemeler kaydetti. Kanal tedavisi bile artık büyük ölçüde ağrısızdır. Ama bu her zaman böyle değildi. Bugün orta yaşlı olan herkes, çocuklukta genellikle son derece acı verici deneyimler yaşamak zorunda kalmıştır. Ayrıca geçmişte ebeveynler ve diş hekimleri korku ve endişelere bugünkü kadar duyarlı değillerdi. "Bu kadar korkak olma!" talebi, ciddiye alınmama duygusuyla birleştiğinde, onlarca yıldır pek çok kişinin peşini bırakmayan derinlere yerleşmiş bir korkuya yol açtı.

Günümüzde diş hekimliği uygulamaları,  dişçi ziyaretlerini çocuklar için keyifli hale getirmek için büyük çaba sarf etmektedir. Bu, genellikle çocuk dostu, neşeli odalarla başlar. En başından itibaren diş hekimleri, güler yüzlü ve çocuk dostu açıklamalarla çocuğun güvenini kazanmaya çalışır. Birçok büyük muayenehanede genellikle çocuklarda uzmanlaşmış diş hekimleri bile vardır.

Çocuklara Diş Hekimindeki Prosedürleri Açıklayın

Ebeveynler hiçbir durumda diş hekimi korkularını çocuklarına aktarmamalıdır. Diş hekimini ziyareti heyecan verici bir deneyim haline getirmek daha iyidir. Çocuk dostu bir muayenehane seçilirse, çocuk bekleme odasındaki oyuncaklara, renkli diş fırçası gibi küçük hediyelere ve tabii ki cana yakın diş hekimine odaklanabilir.

Artık diş hekimine gitmeyi, tedaviyi ve kullanılan ekipmanları anlatan çocuk kitapları var. Çocuk dostu bir diş hekimi, her adımı anlatmak ve neden acıdığını veya dişin gıdıklandığını açıklamak için zaman ayırır. Bu çok önemlidir: Çocuğunuzu akut ağrı olmasa bile düzenli tıbbi kontrollere götürün. Çocuk diş hekimine sadece karmaşık ve ağrılı bir tedavi gerektiğinde götürülürse, diş hekimi bunu elbette hemen hoş olmayan bir ağrıyla ilişkilendirecektir.

Yetişkinlerde Dentofobi: İnsanlığın Temel Korkuları

Yetişkinlerde diş hekimi korkusu genellikle derindir. Çocuklukta veya ergenlikte acı verici, hoş olmayan deneyimler, ruhun derinliklerine yerleşmiştir. O zaman dişçi muayenehanesinin tipik kokusu veya matkabın sesi terlemeye neden olur. Birçok endişeli insan dişçiye gitmeden önceki gece kötü uyur ve başka hiçbir şey düşünmez.

Genellikle bir kısır döngü ortaya çıkar: insanlar korkudan dişçiden kaçarlar. Dişler çürür ve sonunda diş fobisini daha da artıran ağrılı, karmaşık bir tedaviden başka bir yol yoktur.

Bir araştırmaya göre, hastaların korkularının yaklaşık yüzde 30'u olumsuz çocukluk deneyimlerinden kaynaklanmaktadır. Diğer üçte biri, diğer insanların korkunç hikayelerinden korkuyor. Son üçte biri kesin nedenler vermez. Her şeyden önce dişçi koltuğunda çaresizlik duygusu olmak üzere ilkel insan korkularından şüpheleniliyor.

Gülme Gazı ve Anksiyete Konsültasyonları

Korkuları azaltmak için diş hekimi ile güvene dayalı bir ilişki şarttır. Diş hekimleri endişeli hastalarla başa çıkmak için farklı yaklaşımlar benimser. Tedavi sırasında gülme gazı kullanmak veya genel anestezi altında karmaşık bir tedavi uygulamak her iki taraf için de en kolayı olabilir. Bununla birlikte, bunlar dışındakilerin hiçbiri diş hekimine yönelik birincil korkuya karşı yardımcı olmaz.

Diş hekimi, dişçi koltuğunda hastayı rahatlatmak için ipuçları verir ve her hareketi açıklar. 

Diğer Uzman Makaleleri
Tüm Uzman Yazılarımız
Tüm Uzman Yazılarımız