Kanal Tedavisi Nedir?

Derin bir kök enfeksiyonu nedeniyle şiddetli diş ağrısı, günlük yaşama katılmayı son derece zorlaştırır. Ancak dişinizi çektirmek zorunda değilsiniz: Kanal tedavisi olarak da bilinen kök tedavisi ile ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, aynı zamanda kök kanal tedavisi, ölü veya iltihaplı dişleri iltihaplarından arındırmak ve böylece dişlerin çekilmesini önlemek için bir diş tedavisi yöntemidir.

Kanal Tedavisi Neden Gereklidir?

Dişin içinde kan damarları ve çeşitli hücreler içeren sinir dokusu bulunur. Endodont veya diş özü olarak adlandırılan bu doku enfekte olabilir ve sonunda ölebilir. Bu, çene kemiğine bile zarar verebilecek çok ağrılı bir iltihaplanmaya neden olur. Hastalıklı dişi kurtarmak istiyorsanız, son bir seçenek var: iltihaplı diş sinirinin kanal tedavisi ile çıkarılması.

Diş Nasıl İltihaplanır?

Diş sinirinin bu hastalığına genellikle diş çürümesi neden olur. Bir dişte ilerleyici çürük gelişirse, pulpa bu uyarıya tepki verir. İlk olarak, endodont kendini kapsüllemeye çalışır ve ek dentin bariyeri oluşturur. Ancak bir noktada bu tahriş, pulpitis adı verilen bir iltihaplanmaya neden olur. En kötü durumda, bu diş sinirinin ölümüne yol açabilir.

Diş çürüğünün ana nedenine ek olarak, bu tahriş ve endodontik hastalığa travma, belirgin periodontitis veya şiddetli diş gıcırdatma neden olabilir.

Diş Sinir İltihabı veya Diş Kökü İltihabı Belirtileri

Çoğu insan ilk önce derin diş çürümesinin neden olduğu "klasik" diş ağrısını fark eder. Gerçek iltihaplanma, başlangıçta tatlı, soğuk veya sıcak yiyeceklerle temas halinde rahatsızlığa neden olur.

Daha sonra hastalıklı diş, vurmaya ve basınca duyarlı hale gelir. Ağrı genellikle zonklayıcıdır ve soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olabilir. Dişin pulpası öldüyse, bu dişin etrafındaki muazzam ısırık ağrısı ve şişlik ile fark edilir hale gelir.

Nadir durumlarda, tüm bu süreç tamamen semptomsuzdur. Diş hekimi sadece röntgen görüntüsünde zaten hasar görmüş çene kemiğindeki hastalığı tanır.

Kanal Tedavisinin Amacı

Kanal tedavisinin amacı, dişin içindeki tüm yumuşak dokuyu kök uçlarına kadar çıkarmaktır.

Kanal tedavisi ne kadar ağrılıdır?

Kanal tedavileri çoğu hasta tarafından şiddetli ağrılara neden olan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ancak modern teknoloji ve araçlar sayesinde artık durum böyle değil.

Bölge lokal anestezi ile uyuşturulabilir, bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur.

Modern kanal tedavisi artık ağrıya neden olmuyor.

Sadece çok nadir istisnai durumlarda, yoğun şekilde enfekte olmuş doku anestezinin etkisini engeller. Ancak bu gibi durumlarda, diş hekiminiz önce bir antibiyotik reçete edebilir ve ancak ondan sonra kanal tedavisini gerçekleştirebilir.

Kanal tedavisinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajları: Protez yerine doğal diş

  • Hastanın kendi dişi dişte kalır
  • Cerrahi bir işlemden kaçınırsınız: dişin çıkarılması
  • Bir diş boşluğunun sonuçlarının hariç tutulması: komşu dişlerin yer değiştirmesi ve "büyümesi" ve çene kemiğinin bozulması engellenir
  • Pahalı ve karmaşık protezlerin üretilmesi gerekmez

Dezavantajları: Olası riskler ve komplikasyonlar

  • Tedavi edilen diş, kanal tedavisinin bitiminden sonra tekrar enfekte olabilir
  • Bu yeniden enfeksiyon çeşitli faktörlere bağlıdır: azı dişleri veya ön dişler, seçilen teknik, uygulayıcının titizliği, ağız hijyeni vb.
  • Ek olarak, kalan bakteriler kök kanallarında yenilenmiş iltihaplanmaya neden olabilir.

Ancak diş hekimi tarafından profesyonelce yapılan kanal tedavisi ile bu riskler ve ağrılar çok düşüktür. Dolayısıyla dişinizide kanal tedavisi gerektiren bir iltihabın varlığından şüpheleniyor iseniz en kısa zamanda bir diş hekimine görünmeniz sizin kesinlikle yararınıza olacaktır. Kanal tedavisi işlemi günümüzde artık son derece ağrısız ve basit bir işlem haline gelmiştir.

Diğer Uzman Makaleleri
Tüm Uzman Yazılarımız
Tüm Uzman Yazılarımız